Kontrola miejsc przebywania osob bezdomnych

Do jednych z podstawowych zadań Straży Miejskiej w okresie zimowym należy monitorowanie miejsc przebywania osób bezdomnych,


czytaj więcej

Jak przy mini­malnej zmianie nawy­ków bez dymu pal...


czytaj więcej

3.02.2020 - Zaparkowały na miejscu dla niepełnosprawnych i …. zrobiły kontrolującym Strażnikom Miejskim awanturę

Choć wydaje się, że czasy, w których duża część kierowców parkowała swoje samochody na miejscach przeznaczonych dla pojazdów osób niepełnosprawnych minęły bezpowrotnie, to poruszając się po ulicach naszego miasta widać, że problem wciąż istnieje. W ubiegły piątek do dyżurnego Straży Miejskiej w Kielcach wpłynęło zgłoszenie dotyczące nieuprawnionego zajęcia miejsca parkingowego zarezerwowanego dla osoby niepełnosprawnej znajdującego się na jednym z kieleckich osiedli.

 

Po przybyciu patrolu SM we wskazane w zgłoszeniu miejsce, okazało się, że na wyraźnie oznaczonej ” kopercie” zaparkowany jest pojazd, w którym nie było wymaganej przepisami karty parkingowej osoby niepełnosprawnej. Do podejmującej czynności kontrolne Strażniczki podeszły dwie kobiety ( jak się okazało jedna z nich była właścicielką nieprawidłowo zaparkowanego pojazdu), które używając słów wulgarnych zażądały, żeby Strażniczka odstąpiła od wykonywania czynności służbowych, ponieważ w ich przekonaniu, nie popełniły żadnego wykroczenia. Kobiety całkowicie ignorowały przekazywane im informacje dotyczące zasad parkowania na miejscach zarezerwowanych dla osób niepełnosprawnych. Jedna z kobiet wsiadła do pojazdu i próbując odjechać z miejsca interwencji omal nie doprowadziła do uszkodzenia pojazdu Straży Miejskiej. Panie nie rozumiały, iż zajmując miejsce przeznaczone dla osoby niepełnosprawnej popełniają wykroczenie, krzyczały, używały wulgaryzmów, przeszkadzały w wykonywaniu czynności służbowych, nagrywały przebieg interwencji, odmawiały okazania dokumentów tożsamości. Kobiety zachowywały się tak agresywnie, że interweniować musiała Policja. W konsekwencji przeciwko obu paniom skierowane zostaną wnioski o ukaranie do Sądu Rejonowego w Kielcach .

Nie ukrywajmy. Bezprawne zajmowanie miejsc przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych to wyraz braku empatii i „cwaniactwa” . To coś, co w cywilizowanym społeczeństwie nie może mieć miejsca i powinno być surowo karane.

Obecnie obowiązujące przepisy informują, że: niestosowanie się do znaku D-18 „parking” lub D-18b „parking zadaszony”, z umieszczoną pod znakiem tabliczką T-29 (informującą o miejscach dla pojazdów przewożących lub kierowanych przez osoby niepełnosprawne), może skutkować mandatem w wysokości 500 zł i 5 punktami karnymi. Taka sama kara, w wysokości 500 zł i 5 pkt. karnych, grozi za „niestosowanie się do znaku P-18 „stanowisko postojowe” i P-24 „miejsce dla pojazdu osoby niepełnosprawnej” albo P-20 „koperta” i P-24 „miejsce dla pojazdu osoby niepełnosprawnej”, umieszczonego samodzielnie bez wspomnianych znaków pionowych D-18, D-18a lub D-18b.

Dodatkowe informacje